
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | PC Pin |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Quadrature |
| Number of Channels | 2 |
| Encoder Type | Incremental |
| Built in Switch | Yes |
| Detent | Yes |
| Pulses per Revolution | 12 |
| Number of Detents | 12 |
| Actuator Type | 6mm Dia Knurled End |
| Chemistry/Technology | Mechanical |
| Shaft Diameter | 6 mm |
| Shaft Type | Knurled |
Stock: 168
Distributors
pcbx
Unit Price$2.01476
Ext.Price$2.01476
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.01476 | $2.01476 |
| 10 | $1.57738 | $15.77380 |
| 25 | $1.42984 | $35.74600 |
| 50 | $1.30813 | $65.40650 |
| 100 | $1.19678 | $119.67800 |
| 300 | $1.09492 | $328.47600 |
| 500 | $1.02525 | $512.62500 |
| 1000 | $0.96002 | $960.02000 |
